TCL 32 inches Bezel-Less S Series FHD Smart Android LED TV 32S5403AF (Black)
33%
Whatsapp
Facebook
You will earn 700 points from this product
Extra Specification & More Offer's 💰
  • Satisfaction Guaranteed
  • Genuine Quality
  • Free Shipping
  • COD Available
Delivery Options
Get delivery at your doorstep
Out of Stock
General Features
Brand : TCL
Model Name : 32S5403AF
Display Size : 80.04 cm (32 inch)
Screen Type : LED
HD Technology & Resolution : Full HD, 1920 x 1080
Smart Tv : Yes
HDMI : 2
USB : 1
Built In Wi-Fi : Yes
Launch Year : 2022
Wall Mount Included : No
Video Features
Brightness : 260 nits
View Angle : 178 Degree
LED Display Type : DLED
Aspect Ratio : 16:09
Refresh Rate : 60 Hz
Audio Features
Number of Speakers : 2
Speaker Output RMS : 24 W
Smart Tv Features
Ram Capacity : 1.5 GB
Storage Memory : 16 GB
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Supported App - Disney+Hotstar : Yes
Supported App - Prime Video : Yes
Operating System : Google TV
Screen Mirroring : Yes
Supported Devices for Casting : Mobile
System Languages : English
Bluetooth : Yes
Built In Wi-Fi : Yes
Connectivity Features
HDMI : 2 Side
USB : 1 Side
Remote Control Features
Touch Remote : No
Smart Remote : Yes
Internet Access : Yes
Battery Type : 2 AAA Batteries
Power Features
Power Requirement : AC 100 - 240 V
Power Consumption : 0.5 W (Standby)
Convenience Features
Auto Power Off : Yes
Sleep Timer : Yes
Highlights
  • Resolution: Full HD  (1920 x 1080) | Refresh Rate: 60 Hertz
  • Sound: 24 Watts Output | Dolby Audio MS 12 Y
In The Box
  • 1PC LED TV
  • 1PC Remote
  • 1PC Manual & Warranty Card
  • 2PC Stand for table Mounting
  • 2PC Batteries
Warranty
2 Year Warranty from TCL
Easy Payment Options
  • FREE Delivery
  • Cash on Delivery
  • Net banking & Credit/ Debit/ ATM card
Important Notes
Inbuilt Speaker Boxes :- Equipped with up to 24 W speakers, this TV renders crystal-clear, rich, and engaging audio while also catching all the emotions behind it.